Dış ticarete yönelmeniz için 5 sebep

Dış ticaretin, bazıları diğerlerinden daha belirgin birçok faydası vardır. Aşağıda, süreğen iş stratejilerinin büyük bir parçasını dış ticaretin oluşturduğu kişilerce belirtilen önemli faydalar listelenmiştir.

 

1. İşletmeniz Büyür
Dış ticaret yaptığınızda, potansiyel müşteri ve tedarikçi “evreniniz” ciddi anlamda büyür. Her bir yeni ülkede başladığınız satışta potansiyel müşterilerinizin sayısının %100 oranında arttığını bir düşünün. Her ihtimalde, bu olasılık pazar alanınızı kendi ülkenizde genişletmeye çalışmaktan çok daha kolaydır.

 

2. Risk Farklılaştırma
İşin yalnızca tek bir pazara dayanması ve kaynaklarının tamamını tek bir para birimine yönlendirmesi fikri, ilk göründüğünden daha riskli olabilir. Bunun için son beş yılda yaşanan eşi görülmemiş küresel “facia”ların (mali erime, Orta Doğu coğrafyasında yaşanan depremler ve istikrarsızlıklar) sayısına ve bunların pazarlar üzerinde yaptığı inanılmaz etkilere bir bakın. Yurtiçi pazarınız küçülebilir ve hatta yok olabilir ancak işiniz, yurt dışında süren faaliyetleriniz ile korunabilir.

 

3. Daha İyi Marj
Artan satışların yanında, iyileşen marjlardan da faydalanırsınız. An itibariyle düşük olan dolar, ihracata başlandığında bir sıçrama yaşayabilir. Fiyatlandırma baskısı düşük olabileceği gibi mevsimsel pazar dalgalanmalarını da düşürebilir.

 

4. Erken Ödeme
Yurt dışındaki şirketler ile çalışırken, hem siz hem de müşteriniz, işlemi mümkün olan en güvenli ve en etkin tarzda yapmak isteyeceksiniz. Dış ticaret yapmanın birçok avantajından biri de dış ödeyicilerin ödemelerini sıklıkla peşinen yapmalarıdır. Bu da ödeme riskini düşürmekte ve çalışma sermayenize iyi bir şekilde destek olabilir.

 

5. Düşük Rekabet
Rakipler arasında dik durabilme becerisi iş dünyasında yaşamsal öneme sahiptir. Rakiplerinizin sayısı az olduğunda, bu görev daha kolay gerçekleştirilir. Türkiye’de diğerleri ile kıyaslanabilir olarak görülebilen işiniz daha geniş ve daha çeşitli bir ortama girdiğinde, kaçırılmaması gereken eşsiz bir ürün veya hizmet haline gelebilir. Ürününüzü veya hizmetinizi dünya çapındaki alıcılara açtığınızda, daha az rekabet ortamında bulunarak ve ayakta durma becerinizi yükselterek, işiniz için birden farklı bir cankurtaran halatı oluşturmuş olursunuz. Bu da sırasıyla önce satış potansiyelinizi maksimum düzeye çıkaracak ve ardından işinizin gelişmesine olanak sağlayacaktır.

Charles Purdy, Director of Smart Currency Exchange Ltd


Scroll to Top