İspanya ve İhracat

Başarılı bir ihracat stratejisinde tercüme ve yerelleştirmenin önemi büyüktür, bu nedenle Kayalı Tercüme olarak, iş akışınızda faydalı bulabileceğiniz bir dizi ülkeye özgü ihracat kılavuzu sunmaktayız. Diğer ülkelere ilişkin yazılarımızı, paylaştıkça buradan bulabilirsiniz.

Eurozone bölgesindeki en büyük dördüncü ve bütün dünyada satınalma gücü paritesi bakımından en büyük ekonomi olarak İspanya yaklaşık 46.6 milyar insana ev sahipliği yapmakta. İspanya yüksek gelirli bir ekonomi olarak sınıflandırılmış olmakla birlikte The-Economist dergisi İspanya’yı dünyada en kaliteli yaşama sahip 10. ülke olarak puanlamıştır.

İspanya ekomomisi 2007 – 2008’de meydana gelen küresel ekonomik krizin etkisinden yeni yeni kurtuluyor, bu da birçok Avrupalı ihracatçıyı mal ve hizmetlerini denizaşırı ticarete açma konusunda bir cazibe merkezi haline getiriyor. Bu kılavuzda bu heyecan verici ülkenin iş kültürü ve ekonomik durumunu derinlemesine inceledik.

İspanya İhracat Kılavuzu – ülke profili

Dil

İspanyolca, İspanya’nın resmi dili olup, ilk veya ikinci dil olarak halkın %99’u tarafından konuşulmaktadır. İspanya genelinde konuşulmasının yanı sıra, Latin Amerika’da ve diğer bölgelerde de kapsamlı şekilde konuşulan İspanyolca, Çince’nin ardından dünyanın en çok konuşulan dilidir.

İspanya’da, Baskça, Katalanca / Valensiya / Balear Dili, Galiçya Dili ve Oksitce (Aranese) olmak üzere bir çok bölgesel dil de ortak resmi dil olarak tanınmaktadır. Cantabrian, Fala ve Gomeran ıslık dili de dahil olmak üzere bir dizi gayri resmi dil ve bölgesel çeşitlilik de mevcuttur.

İspanya’daki ticari görüşmeler İspanyolca olarak yürütülür; çoğu şirketin İber yarımadasında iş yapma çabalarının önemli bir bölümünü İspanyolca çeviri hizmetleri oluşturur. İspanyolların yaklaşık %22’si İngilizce konuşsa da, İspanya’da iş yapmak için İngilizce’ye güvenmek her zaman akıllıca bir davranış olmayabilir.

İnternet Kullanımı / Bağlanabilirlik

İspanya internet kullanıcılarının yüzdesi bakımından dünyanın en fazla bağlantıya sahip 34. ülkesidir ve vatandaşlarının %87,1’inin internete erişimi vardır. Ülke, Avrupa Dijital Gündeminde belirtilen hedefler doğrultusunda, 2020 yılına kadar halkın %100’ünü kapsamayı hedeflemektedir. Özel sektör şirketleri, yalnızca özel sağlayıcıları çekmek için kârlılığı olmayan alanlarda internet sağlanmasını destekleyen kamu ortaklıklarıyla geniş bant hizmetleri sunmaktadır.

Buna dayanarak, İspanya’da iş yapmak isteyenler, müşterilerine İspanyolca müşteri desteği sunma promosyonu ile oldukça avantajlı duruma geçebilirler.

Ekonomi

İspanya 2007 – 2008 yıllarında meydana gelen ekonomik krizden büyük ölçüde etkilenerek derin bir resesyon sürecine girmiş ve nüfusunun %25’inden fazlası işsiz kalmıştır. Ancak, 2013/14 yılından beri ülke ekonomisi önemli oranda yükselişe geçmiş ve İspanya, 30 yıllık bir açığın ardından bir ticaret fazlası elde etmiştir. 2015 yılına gelindiğinde, İspanya’nın GSYİH büyümesi %3.2’ye yükselmiştir ki bu, büyük AB ekonomilerinin en yüksek oranıdır.

Uluslararası Para Fonu’na göre, İspanya şimdi nominal GSYİH açısından dünyada 14. büyük ekonomidir. Yetişkin başına düşen servet açısından, Credit Suisse’den alınan rakamlara dayanarak yetişkin başına ortalama 129.578 ABD doları ile dünya çapında 15. sırada yer almaktadır.

İspanya 2002 yılında İspanyol pesetası’ndan Avro para birimine geçiş yapmıştır. Günümüzde İspanya’nın resmi para birimi Avro’dur.

İspanya’da İthalat ve İhracat

Dünya Bankası’ndan Dünya Entegre Ticaret Çözümü servisine göre, İspanya’ya yapılan ithalat toplamı 302.538.874.35 dolar, ihracat toplamı ise 281.776.673.69 dolardır.

İspanya, toplamda 40.781.498,85 bin dolarlık ithalat ile, diğer ülkelere göre en çok Almanya’dan ithalat gerçekleştirmektedir. Almanya’dan yapılan ithalatı, Fransa (33.621.890.94 bin dolar), Çin (26.4475.177 bin ABD doları), İtalya (19.991.799.31 bin ABD doları) ve ABD (14409.254.07 bin ABD doları) izlemektedir.

Petrol, motorlu taşıt parçaları ve ilaçlar en çok ithal edilen mallar arasında yer almaktadır.

İhracat açısından Fransa, İspanya’nın mal gönderdiği ülkeler listesinin başında geliyor ve 2016 yılında 42.622.097.65 bin dolarlık bir ihracat görülmektedir. Bunu Almanya (31.812.636.33 bin), İtalya (22.471.139.07 bin), Birleşik Krallık (21.203.529.93 bin) ve Portekiz (20.135.908.62 bin dolar) izlemektedir. İspanya’nın en çok ihraç ettiği ürünler arasında Otomobiller, petrol ve ilaçlar gösterilebilir.

İspanya’da İş Kültürü

İspanya’da başarılı olmak için, İspanya’da iş bağlantılarına sahip olmak önemli bir anahtardır. Buna aile yaşantısı ve arka planınız hakkında bilgi alışverişi yapmak da dahil edilebilir. Bir iş ilişkisi kurmak için gerekli olan güveni oluşturmak önemli bir kıstastır.

İspanya’da iş görüşmeleri el sıkışmayla başlar, ancak İspanyol meslektaşınız size doğru eğilerek sizi öpmek isteyebilir. Türklerde olduğu gibi İspanyollarda da bir tanıdığımızı ve hatta tanımadığımız birisini öpme şekli, her iki yanağı öpme şeklindedir. Burada çoğu zaman yalnızca yanaklar birbirine değer. İspanya’da kaldığınız süre boyunca dikkat etmeniz gereken bir diğer unsur ise, İngilizce’nin aksine İspanyolca’da, tıpkı Türkçe’de olduğu gibi, ‘tú’ ve ‘usted’ olmak üzere iki farklı sen/siz hitabeti vardır. ‘tú’ -> “Sen” demek iken ‘usted’ -> “Siz” için kullanılır.

İspanya’da toplantılar ciddi iş kıyafetleriyle bir moda defilesi havasında geçer. Renkler tutucudur. Görüşmeler geniş bir yelpazeyi kapsar ve toplantıda yapılan sözleşme ve verilen taahhütlerin bundan sonra yerine getirilmesini sağlama konusunda dikkatli olmanız gerekecektir. Ayrıca İspanyollar yemek yerken iş konuşmayı sevmezler.

İspanyollar için toplantılara zamanında katılmak önemlidir.

İspnaya’ya ihracat yapmak mı istiyorsunuz? Eğer öyleyse, Kayalı Tercüme size yardımcı olabilir. Ticari çeviriden hukuk çevirisine kadar, İber yarımadası pazarında öne çıkmak isteyen işletmeleri destekliyoruz. Daha fazla ayrıntı için bizimle iletişime geçin.

Scroll to Top