2024 yılında kesinlikle öğrenmeniz gereken 9 dil

Bu yıl yeni bir dil öğrenmeye var mısınız? Türkiye’de kendini kanıtlamış lider tercüme hizmetleri sağlayıcılarından birisi olarak, hangi dili öğrenmeniz gerektiği konusunda size birkaç ipucu verebilecek bir yerdeyiz. İster öğrenci, isterse kariyerini ilerletmek isteyen bir profesyonel olun, 2024 yılı için öğrenilmesi gereken dilleri sizin için seçtik

1. Mandarin (Çince)

Çin’in resmi dili Mandarin, dünyada en çok konuşulan diller arasındadır. Wikipedia’ya göre, 955 milyon kişi, ki bu dünya nüfusunun %14.4’ünü temsil ediyor, Mandarin’in ana dili olduğunu ifade ediyor. Çin’in dünyanın gayrisafi milli hasılası en yüksek olan ulusu olarak Amerika Birleşik Devletleri’ni sarsması ile, Mandarin dilini konuşanlara karşı olan talep her geçen yıl büyüyor. Mandarin ayrıca, çevrimiçi olarak en popüler ikinci dil. 2013 yılında çıkarılan bir raporda İngiliz Konseyi, Mandarin’i Birleşik Krallık’ın geleceği için en önemli 10 dil arasında değerlendirmiştir.

Bu nedenle, Mandarin bu yıl kesinlikle öğrenilmesi gereken dillerden biridir.

Zorluk derecesi: Yüksek

Mandarin, Türkçe konuşanlar için zor bir dil olarak ele alınır. Var mısınız?

 

2. Arapça

Arapça, dünyada ortak olarak en çok konuşulan beşinci dil olmakla birlikte, Orta Doğu ve Afrika bölgelerinde dinamik ve büyüyen birçok ekonominin resmi dili konumundadır.

Orta Doğu’da hırslı müşterilerden oluşan hızlı büyüyen pazar nedeniyle, şirketler ürünlerini Arapça konuşanlara kolayca ulaşabilecek şekilde ele almalı ve bu şirketlerin çalışanları birkaç ders çıkartmayı dikkate almalıdır.

Şüphesiz, bölgesel istikrarsızlık en büyük kaygı kaynağı. Ancak bu, Arapça için istihbarat ve diploması alanlarında talebe sebep olmakta ve bu nedenle onu 2024 yılında öğrenilmesi gereken dillerden birisi haline getirmektedir.

Potansiyel ekonomik ve diplomatik çıkarlar nedeniyle Arapça, Türkiye için de öğrenilmesi faydalı görülen dillerden birisidir. Kariyer planlamanızı ister kamu isterse de özel sektörde yapın, Arap dünyasının batı ile karmaşık ilişkisi, bu zorlu dili konuşabilenler için parlak iş imkanları sunmaktadır.

Zorluk derecesi: Yüksek

Mandarin’de olduğu gibi, Arapça da kolay bir dil değildir. Bu dilde profesyonellik sağlamak için en az 88 haftalık bir eğitime ihtiyacınız var.

 

3. İspanyolca

Ana dil olarak konuşan 405 milyon kişi ile İspanyolca, Mandarin’den sonra ortak olarak en çok konuşulan ikinci dil. İspanyolca konuşmak size İspanya, Latin Amerika ve hatta Amerika Birleşik Devletleri’nin kapılarını açar. İngiliz Konseyi’nin değerlendirmesine göre, İngiltere’de iş yapan şirketlerin %34’ü, İspanyolca’nın “şirketleri için faydalı” olduğunu belirtmiştir. Bu durumda, İspanyolca konuşmak size dolaylı olarak İngiltere kapılarını da açabilir.

Zorluk derecesi: Kolay
İspanyolca hakkında daha fazla iyi haber duymak ister misiniz? İngilizce’yi ikinci dil olarak konuşanlar için İspanyolca konuşmak oldukça kolaydır. İspanyolca’da dil yetkinliği kazanmak için 600 saat (altı aydan az) derse ihtiyacınız var.

 

4. Almanca

Almanca’yı ana dili olarak konuşan insan sayısı 89 ile 110 milyon kişi arasında. Bu, diğer dillerle karşılaştırıldığında devede kulak gibi görünebilir, ancak Almanya Avrupa Birliğindeki en büyük ekonomidir. Almanca, Türk iş dünyası için nispeten önemli bir dildir.

Bunun dışında, Fransızca’nın yanı sıra Almanca’nın da Brexit’ten faydalanması beklenmektedir. Kiplinger’in belirttiğine göre, 2014 yılında İngilizce konuşan ülkelerde Almanca konuşan eleman arama ilanlarının sayısı 54.841 idi. Bu işler de, düşük maaşlı işler değillerdi.

Zorluk derecesi: Nispeten kolay

Almanca öğrenmek, ikinci dil olarak İngilizce konuşanlar için nispeten kolaydır. Diğer bir deyişle, İspanyolca’dan biraz daha zordur. Bugün başlamış olsanız, yetkin olabilmeniz için 900 saat veya altı aydan biraz fazlaca ders almanız gerekmekte.

 

5. Portekizce

Portekizce; Portekiz (doğal olarak), Brezilya ve Afrika’nın bazı bölgelerinde yaklaşık 215 milyon kişi tarafından konuşulan bir dil. İşletmeler için, Brezilya ana cazibe merkezidir.

Yine de Portekizce, en çok öğrenilmesi gereken dillerden biri midir? Derin bir durgunluğa rağmen, Brezilya hâla büyük bir ülke ve büyük bir pazar. Latin Amerika’daki en büyük ekonomi ve önümüzdeki ve gelecek yıllarda toparlanmanın yolda olduğuna yönelik birkaç gösterge de mevcut.

Portekizce, ticaret, bilim ve eğitim alanlarındaki potansiyel fırsatlar nedeniyle, Türkiye’nin geleceği için en önemli on dil arasında yer almakta. Brezilyalıların bir çoğu, İngilizce’yi çok düşük bir oranda konuşurlar veya hiç konuşamazlar; bu nedenle eğer ki orada iş yapmak istiyorsanız, ya Portekizce konuşmanız gerekecek ya da Portekizce Tercüme hizmeti almanız gerecektir.

Zorluk derecesi: Kolay
İspanyolca ile olan yakın benzerliği ile Portekizce’yi öğrenmek oldukça kolaydır. Yetkinlik kazanmanız için 600 saatlik bir derse ihtiyacınız olacak.

 

6. Rusça

Neden Rusça bu yıl öğrenilmesi gereken diller arasında yer alsın? Her şeyden önce, ana dil düzeyince konuşan 115 milyon kişi ile Rusça, dünyada en çok konuşulan sekizinci dildir. Ayrıca 2030 yılı itibariyle Alman ekonomisini geçecek müthiş bir ekonomi de yolda. TheRichest.com‘un bildirdiğine göre,

Rusya, yeni işlerin yapılacağı yeni alanlar için açlık çeken, refah seviyesi çok yüksek insanlarla dolu bir ülke. Dünyanın bu refah kokan kısmında genişlemek isteyen şirketler için bazı büyük fırsatlar elbette ki var, ancak Rus iş dünyası İngilizce ile pek az haşır neşirdir. İngilizce’de pek iyi olmadıklarından, bir çoğu yalnzıca Rusça konuşanlar ile iş yaparlar.

Son zamanlarda Rusya’nın dünya arenasında kaslarını esnettiğine şüphe yok. Her ne kadar Rus ekonomisi 2016 yılında küçülmüş ve 2017 yılında nispeten biraz toparlamışsa da, bu yıl büyümesi beklenmekte. Rusya’yı ister bir komşu, ister potansiyel bir arkadaş olarak, isterse de o aralarda bir yerlerde değerlendirin; Rusça bilmek faydalı ve talep edilen bir beceri olarak kalmaya devam edecekmiş gibi görünüyor.

Rusça; ticaret, diplomasi, eğitim ve savunma gibi alanlarda Türk şirketleri için kapsamlı ve potansiyel fırsatlar vaad etmektedir, ancak Rusyada iş iklimi oldukça “zor”dur. Rusça’yı konuşabilmek büyük bir avantajdır.

Zorluk derecesi: Orta
Rusça, gerek gramer yapısı gerekse kiril alfabesi nedeniyle, Türkçe ve hatta İngilizce konuşanlar için öğrenmesi oldukça zorlu bir dildir. Öğrenmek için 44 haftalık veya yaklaşık 1100 saatlik bir derse ihtiyacınız var.

 

7. Fransızca

Fransızca, Fransa’da (doğal olarak) ve Fransa’nın çekildiği bölgelerde yaklaşık 74 milyon kişi tarafından konuşulan bir dil. Artık eskisi kadar yaygın olmasa da, ticaret ve diplomasi anlamında önemini koruyor. Fransızca konuşmak yerine göre iş dünyası için hem gerekli hem de önemli olabilmekte; bu nedenle öğrenilmesi gereken diller arasında yerini almaktadır.

Brexit sonrası İngilizce resmi AB dili olarak kalmaya devam etse dahi, Fransızca’nın Avrupa Birliği tarafından daha sık kullanılacağını beklemekteyiz.

Bunun yanında Fransızca, doğal kaynaklar anlamında zengin olan ve hızla büyüyen Afrika’da büyük ölçüde konuşulmaktadır. Ruanda, Tanzanya, Mozambik, Fildişi Sahilleri, Demokratik Kongo ve Etiyopya Cumhuriyeti, en hızlı büyüyen 5 Afrika ekonomisi içerisinde yer alırlar. Bunların 3’ünde, Fransızca resmi dildir.

Zorluk derecesi: Kolay
İspanyolca ve Portekizce gibi, Fransızca da ikinci dil olarak İngilizce konuşanlar için kolaydır.

 

8. Japonca

Dünya’nın en büyük üçüncü ekonomisi… Öncelikle Japonya’da ikamet eden 125 milyon kişi ile Japonca kayda değer bir konuşan kitlesine sahiptir. Japonya özellikle bilim ve teknoloji anlamında refah fırsatları vaad eden bir ekonomi.

TheRichest.com’un belirttiğine göre, Japonya’nın robot geleceğimizi inşa etme süreci içerisinde olması, belki günün birinde hepimizi bu programın içerisine çekecektir:

Wikipedia’ya göre \”Japonya çeyrek milyondan fazla robot işçi istihdam etmektedir. Önümüzdeki 15 yıl içerisinde, Japonya bu rakamı bir milyona çıkarmayı tahmin etmekte ve 2025 yılı itibariyle 70 milyar dolara yakın bir robotik kazancı beklemektedir\”. Robotik veya başka bir şey, bu büyüklükteki bir kazanç, parçası olmanın değerlendirilmesi gereken bir şey.

Zorluk derecesi: Yüksek
Japonca öğrenmek kesinlikle bir devamlılık ve zaman gerektirir, bu da tahminen bir buçuk yıl veya 2.200 saate tekabül eder. Ancak, derse devam eder ve dilde uzmanlık kazanırsanız, sırtınız yere gelmez.

 

9. Hintçe

Hintçe, bu yıl öğrenilmesi gereken dillerden birisi olabilir mi? Dünyada ana dili olarak Hintçe konuşan 260 milyon kişi ile Hintçe, dünyada en çok konuşulan dördüncü dildir. Şu anda Hindistan, dünyanın 7. en büyük gayrisafi yurtiçi hasılasına ve dünyanın en hızla büyüyen büyük ekonomisine sahiptir. Hindistan’da birçok kişi İngilizce konuşsa da, mümkün olduğu ölçüde insanlar Hintçe konuşmayı tercih etmektedirler.

Bu nedenle, Hindistan’da iş yapmak için Hintçe öğrenmek gerekli değilken, bu size bir ayrıcalık sunar.

Zorluk derecesi: Orta
Hintçe zor bir dil değildir. Ancak, kolay olduğu da söylenemez. Zorluk anlamında Rusça ile eşdeğer görülebilir. Yetkinlik kazanmak için 44 haftalık veya 1.100 saatlik derse ihtiyacınız olacak.

Elbette, ekonomik faktörler hikâyenin yalnızca bir kısmını oluşturuyor. İnsanlar dilleri birçok nedenle öğrenirler ve bir dili öğrenmek her anlamda faydalıdır.

Hangi dili öğrenmeyi tercih ederdiniz? Aşağıya yorum olarak bırakabilirsiniz. Tercihinizi öğrenmeyi çok isteriz.

 

 

Scroll to Top