Dünya Genelinde Grafik Tasarımı

İyi tasarımın evrensel olduğunu düşünebilirsiniz, ancak Türkiye’de “iyi” bir grafik tasarımı Japonya’daki hedef kitlenizde beklediğiniz yankıyı uyandıramayabilir.

Orijinal metnin aslına sadık bir şekilde tercüme edilmesi bir şeydir, ancak bir uluslararası grafik tasarım çalışmasında çok dikkatli bir kültürel değerlendirme yapılması gerekir. Özellikle de reklamlar, pazarlama materyalleri ve diğer görsel açıdan yoğun içerikler için geçerlidir.

Bunu akılda tutarak, grafik tasarımının dünya çapında nasıl farklılık gösterdiğine bir göz atalım:

Japonya’da Grafik Tasarım

Japon Sembolleri

Batı’da Japonları orijinal minimalistler olarak düşünme eğilimindeyiz. Ancak bu her zaman doğru değildir. Günümüz Japonya’sında grafik tasarım genellikle minimalist değildir. Japon tüketiciler parlak renklere ve cesur fırça darbelerine sahip tasarımları tercih etme eğilimindedir.  Daireler ve çiçekler yaygın motiflerdir ve sevimli maskotlar işletmelerin kendilerini müşterileriyle daha ilişkilendirilebilir hale getirmelerinin yaygın bir yoludur.

Japon tasarımı aynı zamanda sıklıkla “bilgi yoğundur”. Bu eğilim özellikle web siteleri söz konusu olduğunda dikkat çekicidir. Rich Mirocco’nun aktardığına göre, Japon web siteleri Batılı gözlere karmaşık ve “eski” görünebilir,

“(Japonya’da) ayrıntılar iletişimin ve dolayısıyla web tasarımının hoş karşılanan bir yönüdür, çünkü bir web sitesi bilgi aktarır ve canlı bir satış elemanı yerine şirketi ve ürünlerini satar… Ayrıntılara ihtiyaç vardır çünkü riske kesinlikle tolerans gösterilmez. Daha fazlası daha iyidir. Çok daha fazlası en iyisidir.”Diğer Dillerle Birlikte Kullanım

Japon grafik tasarımcıların çalışmalarında karışık diller kullanmaları yaygındır. Japon karakterleri ile Latin karakterlerinin karıştırıldığı örnekler her yerde görülebilir ve tasarımcıların sevdiği bir trenddir. Her iki şekilde de ifade edilebilir, yani ideografik karakterlerle yazılmış Japonca metin veya Japonca karakterlerle karıştırılmış İngilizce metin. Bu tasarıma başlamadan önce anadili Japonca olan birinden tavsiye almakta fayda var çünkü bir kültür için iyi görünen bir şey diğer kültür için iyi olmayabilir.

Japon Kaligrafisi

Modern tasarımlarda geleneklere saygı duymak kaligrafi (Japonca’da “shodou”) kullanımını gerektirebilir. Japonya’da çocuklara okulda kaligrafi öğretilir ve bir nitelik olarak görüldüğü için yetişkinler tarafından ciddiye alınır. Her yerde kullanılmaz ancak sake şişelerinde, restoran afişlerinde veya diğer geleneksel Japon ürünlerinde görülebilir. Pek çok Japon yazı tipi kaligrafik yazı stillerine dayanmaktadır. İşte bu tür şeyler için ilham kaynağı verebilecek bir Pinterest bağlantısını sizinle paylaşmak isteriz.

Bunun Japon grafik tasarımını oluşturan her şeyi kapsamadığı âşikar, ancak Japonya’da grafiklerin nasıl oluşturulduğuna bakarsanız, Japon sanat eseri yaratma yönteminde çok büyük bir sanat olduğunu fark edeceksiniz. Japon tasarımından ilham alacağınızı ve bunu tasarım çalışmalarınızı geliştirmek için kullanacağınızı umarız.

Avrupada Grafik Tasarımı

Avrupa’da çok sayıda ülke var. Doğuda Rusya’dan batıda Birleşik Krallık ve İrlanda’ya kadar uzanan ülkeler ve (daha da önemlisi) kültürler çok çeşitlidir. Tahmin edebileceğiniz gibi, farklı ülkeler ve bölgeler farklı tasarım tercihlerine sahiptir.

Tek bir versiyonun tüm Avrupa grafik tasarımını yakalayabileceği konusunda tavsiyede bulunmak neredeyse imkansız. İsviçreliler temiz, sade ve minimalist tasarımlarıyla tanınırlar.  İskandinavya’da da minimalizm hakimdir ve doğal malzeme ve dokulara daha fazla odaklanılır. Bu arada İspanyol tasarımcılar (ve tüketiciler) göz alıcı tipografi, dokular, parlak renkler (özellikle kırmızı) ve ilginç desenleri tercih ederler. Fransız tasarımı genellikle görsellere ve sanatsal tipografiye dayanır.

Değişmeye devam etse de, Birleşik Krallık’ta şu anda çok sayıda sessiz ve tek renkli renkler, geometrik şekiller, basitleştirilmiş infografik ve hareketli logolar görüyoruz.

Hindistan’da Grafik Tasarım

Peki ya Hindistan? Batılı web siteleri daha çok bireyselliğe odaklanma eğilimindeyken, Hindistan’da web tasarımı daha çok kolektivizme odaklanır. Buna grup görüntüleri, resmi konuşmalar, misyon ifadeleri ve grup davranışına ilişkin görüşler dahildir. Hint web siteleri ayrıca daha soluk, çift tonlu efektlere ve daha düşük renk doygunluğuna sahip olma eğilimindedir.

Hint web siteleri ayrıca Batılı sitelere kıyasla daha süslü olma eğilimindedir ve genellikle altın rengini kullanırlar. Üstelik sadece web sitelerinde değil. Altın, Hint basılı reklamlarında da yaygın bir renktir.

Latin Amerika’da Grafik Tasarım

Latin Amerika tasarımı cesur renkleri, elle çizilmiş veya şablonla yazılmış tipografiyi ve yerel kültürel geleneklerden ve folklordan alınan motifleri tercih eder.

Enerjik ve eğlenceli Latin Amerika tasarımı genellikle sokak sanatını veya halk sanatını andırır. Bulunduğunuz yere bağlı olarak, hem Amerika Birleşik Devletleri hem de Avrupa’dan da etkiler vardır. Yarım kürenin kuzey kısmı Kuzey Amerika tasarımından güçlü bir şekilde etkilenirken, Avrupa tasarımı hala çoğunlukla güney kısmını etkilemektedir.

Çok Dilli Tasarım Hizmetleri

İster bir web sitesini, ister bir el ilanını, bir reklamı veya görsel bir bileşene sahip başka bir içeriği çeviriyor olun, tasarımınızın hedeflediğiniz tüm dillerdeki kitlelerde yankı uyandıracağından emin olmanız önemlidir. Aksi takdirde, görsel olarak İngiliz bir kitleyi hedefleyen ancak başka bir dilde yazılmış bir belgeyle karşı karşıya kalırsınız. Mesajınızı iletmek söz konusu olduğunda, tasarımınızın size karşı değil, sizinle birlikte çalışmasını istersiniz!

Kayalı Tercüme olarak, belgelerinizi hedef kitlenizle bağlantı kuracak şekilde yeniden hedeflemenize yardımcı olabiliriz. İster farklı bir renk paleti, ister daha uygun görseller veya tamamen farklı bir dizi görsel ipucu gerektirsin, tasarımcılarımız belgenizi mesajınızı olabildiğince etkili bir şekilde iletecek şekilde uyarlayabilir.

Scroll to Top